Kapcsolat
Változókor változatlanul
GYERE DOLGOZZ VELEM!
Vedd kezedbe a hormonális súlygyarapodást, tüneteid enyhítését!
Vedd kezedbe az életed irányítását!
Együtt eredményesek lehetünk!
Telefon: +36308708737
E-mail: sajt@hormonparty.hu
Miért egyél minőségi fehérjéket!
Mi is valójában a fehérje?
A fehérje létfontosságú makrotápanyag, akárcsak a szénhidrát és a zsír. A fehérjék aminósavakból épülnek fel. A 20 aminosavból kilenc esszenciális, vagyis a táplálékainkból kell beszereznünk. A többit a szervezet elő tudja állítani. Sokunknak azonban, különösen, ha alultápláltak és túl stresszesek vagyunk, gondot okoz ennek a 11, úgynevezett nem esszenciális aminosavnak az előállítása, ezért úgy gondolom, hogy mind a 20 aminosavat élelmiszerekkel kell beszereznünk, hogy a legjobban optimalizáljuk általános egészségünket és jólétünket.
Mi a fehérje célja a szervezetben?
A fehérje biológiai struktúrákat épít fel testünkben, beleértve a szerveket, izmokat, csontokat, hajat, bőrt, körmöket, inakat és porcokat, amelyek mind fehérjékből állnak. Nem nehéz belátni, hogy nem kis mennyiségű fehérjére van szükségünk, főleg az öregedési folyamatok során. IZOMÉPÍTÉS! IZOM MEGTARTÁS A VÁLTOZÓKOR IDEJÉN KULCSFONTOSSÁGÚ!!
A fehérje elősegíti a pajzsmirigy működését és a trijódtironin (T3) átalakulását. A T3 hatással van minden sejtre és a szervezet minden szervére és azok működésére, beleértve a méregtelenítést, a vércukor egyensúlyt, az emésztést, a testhőmérsékletet, az ovulációt, a vérnyomást, a sejtjavítást, hogy a legfontosabbakat kiemeljem.
A fehérje segíti májunk méregtelenítő képességét . A máj nagy mennyiségű fehérjét használ fel több mint 500 feladata ellátására, beleértve a felesleges ösztrogén méregtelenítését, amivel életük során nagyon sok nő küzd.
A fehérje elősegíti a jó emésztést. Ha nem eszünk elég fehérjét, az a bélrendszer szivárgásához és az élelmiszerek megfelelő emésztési képességének romlásához vezethet.
A fehérje szintén fontos összetevője az elegendő gyomorsav előállításának. Elegendő gyomorsav hiányában emésztőrendszerünk nehezen bontja le táplálékunkat, ami gyomorégéshez, savas refluxhoz vagy más gyakori emésztési betegségekhez vezethet.
A fehérje segíti a tápanyagok szállítását a szervezetben.
A fehérje nagymértékben segíti a szervezetet az enzimek előállításában , fokozva a természetes kémiai reakciókat, például felgyorsítja az élelmiszerek lebomlását, és energiát termel a szervezet működéséhez.
A fehérje, különösen az állati fehérje segít az embernek jóllakottnak és elégedettnek érezni magát étkezés után.
Végül a fehérje továbbra is nélkülözhetetlen a vércukorszint szabályozásához és a vércukorkiugrások megelőzéséhez. Sok oka van annak, hogy miért kell elegendő mennyiségű fehérjét ennünk, de sajnos a legtöbb nő tudatlanságból elzárkózik ettől. A napi elégtelen fehérjefogyasztás alultápláltsághoz, izomvesztéshez és túlterheltséghez vezet, ami végül hormonális egyensúlyhiányt, korai öregedést, változókori tüneteket okoz, ami manapság tömegprobléma a nők körében.
Fehérjehiány és hormonális egyensúlyhiány.
A fehérjehiány gyakran számos hormonális egyensúlyhiányhoz vezet, például hypothyreosishoz, magas kortizolszinthez, ösztrogéndominanciához, alacsony progeszteronszinthez és inzulinrezisztenciához, valamint egyéb nem kívánt tünetekhez.
Alacsony pajzsmirigyhormonok vagy pajzsmirigy alúlműködés.
A fehérjehiány elnyomja a pajzsmirigy működését, a pajzsmirigyhormonok termelését, átalakulását és hasznosulását. Sok nő küzd alacsony pajzsmirigyműködéssel, mert nem eszik elég fehérjét , ami fáradtság, hajhullás, hideg kezek és lábak, valamint álmatlanság tüneteihez vezet és túlsúlyt okoz.
Magas kortizol szint.
A fehérjehiány a kortizolszintet is növeli, mivel a szervezetnek kortizollal kell energetizálnia a fehérje építőelemeinek hiányát, hogy számos biológiai funkció egyáltalán működhessen a szervezetben. Ha alacsony a fehérjebevitel, a kortizol megemelkedik, hogy kompenzálja a tárolt fehérjeformákat a szervezetben, és lebontsa azt. A magas kortizolszint túlsúlyhoz vezet.
Ösztrogén dominancia.
A fehérje segít a méregtelenítési folyamatokban. A fehérjehiány az ösztrogén felhalmozódását okozza a szervezetben, fájdalmas menstruációt és szabálytalan menstruációs ciklust eredményez kellemetlen változókori tünetekkel és szintén túlsúlyhoz vezet.
Alacsony progeszteron szint.
Az alacsony fehérjefogyasztás és a pajzsmirigy rossz működése akadályozza a szervezet azon képességét, hogy elegendő progeszteront termeljen , ami olyan tüneteket eredményez, mint a rövidebb menstruációs ciklus, a fogamzás nehézségei, a PMS, a puffadás, emésztési problémák majd túlsúly.
Inzulinrezisztencia.
A megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása a nap folyamán továbbra is kulcsfontosságú tényező a vércukorszint egyensúlyban tartásához. A nők zöme túl sok szénhidrátot eszik elegendő fehérje nélkül, ami drámai vércukorszint-emelkedéshez vezet . Idővel ez a fehérjehiány inzulinrezisztenciához, túlsúlyhoz és végül cukorbetegséghez vezethet. A hormonális egyensúlyhiány mellett itt van néhány további, a fehérjehiányhoz kapcsolódó egészségügyi probléma.
A fehérje döntő szerepet játszik az elegendő gyomorsav és gyomornedv előállításában . Hosszú ideig tartó elegendő fehérje hiányában krónikus emésztési zavarok léphetnek fel, ami más tápanyaghiányokhoz vezethet.
A fehérjehiány fokozhatja a gyulladást az aminosavak hiánya miatt, amelyek segítik a gyulladás szabályozását.
Végül pedig az állati fehérjéktől kifejezetten jóllakottnak és elégedettnek érezzük magunkat evés után , így ha nem eszünk minden étkezésnél fehérjét, gyakran hamarabb érezzük magunkat éhesnek, vagy egyszerűen soha nem érezzük jóllakottnak magunkat. Tehát, amint ebből a listából látható, a fehérje olyan makrotápanyagot biztosít számunkra, amelyet testünk biológiája kifejezetten a hormonok szabályozására és szervezetünk optimális működésére tervez. Amikor készítjük az ételeinket vagy eszünk, törekedjünk arra, hogy mindig fogyasszunk valamilyen állati fehérjét . A növények feltétlenül részei kell, hogy legyenek a kiegyensúlyozott étrendnek, azonban a máj, a pajzsmirigy és az emésztőrendszer működése egyaránt előnyben részesíti az állati eredetű fehérjéket. Hasonlítsuk össze az állati és növényi fehérjéket:
Állati fehérje:
Az állati fehérjék közé tartoznak például az izom- és szervhúsok, a tojás, a tejtermékek, a halak. • Az állati eredetű fehérjék könnyen emészthetők és felszívódásuk igen kielégítő, optimális. • Az állati fehérjék teljes értékű fehérjék, vagyis mind a 20 aminosavat tartalmazzák.
Növényi fehérje:
Példák a növényi fehérjékre: magvak, gabonák, diófélék, hüvelyesek, szója és szójatermékek, mint például a tofu. • A növényi fehérjék biológiailag kevésbé hozzáférhetők, tehát szervezetünk nehezebben képes megemészteni és felszívni a fehérjét ezekből a növényi élelmiszerekből. • Megfelelő előkészítéssel is csak a növények tápanyagainak 40-60%-át hasznosítja a szervezet. Ez a százalékos arány még mindig erősen vitatott és folyamatosan tanulmányozott, de akárhogy is, a növényi fehérjék minden bizonnyal másképp szívódnak fel a szervezetünkben, mint az állati fehérjék. • A növényi fehérjék aminosavprofilja hiányos , és hiányzik az élethez szükséges összes esszenciális aminosav belőlük.
Mennyi fehérjére van szükséged naponta?
Sajnos, mint korábban említettem, a legtöbb nő nem eszik elég fehérjét, és ez a fehérjehiány továbbra is az oka annak, hogy oly sok nő küzd hormonális egyensúlyhiánnyal és az ebből adódó tünetekkel. Általános szabály, hogy a legtöbb nőnek legalább napi 100 gramm biológiailag hozzáférhető fehérjére van szüksége. Ha rossz az emésztési funkciója, erősítő edzéseket végez, túlzott stresszhatásnak van kitéve vagy, ha a változókorba lép, valószínűleg még jobban meg kell növelnie a fehérjebevitelét. Azt is fontos megjegyezni, hogy étkezésenként körülbelül 30 gramm fehérjét tud a szervezetünk hasznosítani. Ezért törekedjünk étkezésenként legalább 20- 30 gramm fehérje bevitelére.
Mit tegyek, ha úgy tűnik, hogy nem emésztem meg jól az állati fehérjét?
Az egyik panasz, amit gyakran hallok, amikor több fehérjefogyasztást ajánlok: „Nem emésztem meg jól az állati fehérjét. Az állathústól dagadtnak, nehéznek vagy kimerültnek érzem magam.” Az egyik fő ok, amiért az emberek nem emésztik meg a fehérjét, valószínűleg az, hogy nincs elég gyomorsav vagy sósav a gyomorban. Ha nincs elegendő esszenciális gyomorsavunk, az állati fehérjék nem emészthetők jól. Tehát az emésztetlen étel a gyomrodban ül, erjed, buborékol. Felfújódsz és nagyon kényelmetlenül érzed magát. Tehát úgy gondolod, hogy az állati fehérje a probléma, pedig a valóságban a probléma valószínűleg a gyomorsav hiánya miatt van. Tehát mit tehetünk, hogy ezt megoldjuk? 1. étkezés előtt igyál emésztést elősegítő almaecetes vizet. 2. minden étkezésnél adj egy pici sót az ételhez . A só kémiai neve nátrium- klorid , és a sóban található klorid segít a sósav előállításában, amelyből gyomorsav keletkezik. 3. kezd a könnyebben emészthető állati fehérjékkel, mint például a csontlevessel, a tojással és a kemény sajtokkal, majd fokozatosan haladj a hal, a baromfi és végül a vörös hús felé. 4. elegendő gyomorsav előállításának hosszú távú megközelítése ironikus módon az, hogy elegendő fehérjét együnk nap mint nap. Megfelelő mennyiségű napi adag fehérje kell ahhoz, hogy elegendő gyomorsavat termeljünk, de ahhoz is, hogy megemésztessük a fehérjéinket. Láthatjuk, hogy ebből ördögi kör alakulhat ki. Így nem nehéz belátni, hogy jobban járunk, ha fokozatosan közelítünk az optimális mennyiségű fehérje adagjainkhoz napi szinten, hogy gyomrunk megfelelően működhessen a jövőben. EGYÉL MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ ÉS MINŐSÉGŰ FEHÉRJÉKET, HOGY KÖNNYEDÉN VEDD A VÁLTOZÓKORI ÁLLAPOTOKAT!
Vissza az előző oldalra!